CBM 3032W 1977 roku firma Commodore dotychczas zajmująca się produkcją kalkulatorów zadebiutowała na rynku komputerów osobistych modelem PET 2001. Komputer wyposżony był w procesor 6502 wyprodukowany przez firmę MOS Technology, rok wcześniej wykupioną przez Commodore. W metalowej obudowie zamknięta była klawiatura, pamięć taśmowa i 9" monitor mono. Komputer sprzedawał się nieźle i doczekał się wielu modyfikacji. W wyniku konfliktu z firmą Philips Commodore zrezygnował z nazwy PET i zmienił nazwę komputera na CBM 2001-XX (gdzie XX - ilość RAM). Pierwszą ważniejszą modyfikacją była rezygnacja z wewnętrznej pamięci taśmowej na rzecz większej klawiatury, przypominającej tradycyjną maszynę do pisania.

3032

Ogólny widok mojego komputerka. Na zdjęciu tego nie widać, ale jest to naprawdę kawał sprzętu zamknięty w metalowej obudowie, grubej i ciężkiej jak pancerz czołgu..
Wystarczy powiedzieć, że komputer ten waży 20 kg.


3032 logo

tabliczka znamionowa

Z przodu obudowy widnieje nazwa 3032, a z tyłu na tabliczce znamionowej 2001-32N. Nazewnictwo całej serii PETów nie było jednolite. Te same modele były różnie nazywane w różnych krajach, istnieje też wiele wersji tych samych maszyn różniących się rozmiarem klawiatury, rozdzielczością grafiki i wymiarem monitora. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że seria 30XX była po prostu tym samym, co 2001-XX, z przeznaczeniem na rynek poza USA.Krótka metryczka komputera:

Commodore 2031

Posiadam również stację 5,25" Commodore 2031 do komputerów ze złączem IE488.


c2n

Oraz magnetofon Commodore C2N - w dziwnej starej obudowie, gadżet wyprodukowany do serii Commodore PET
Powrót do strony głównej