Elwro 800 JuniorW 1985 roku naukowcy z Zakładu Badań Operacyjnych i Systemów Komputerowych Instytutu Automatyki Politechniki Poznańskiej stworzyli komputer edukacyjny na miarę polskich potrzeb i możliwości. Miał to być komputer tani, zgodny z ZX Spectrum i przydadny do celów edukacyjnych. Konstrukcja była dosyć ciekawa. Oprócz standardowej emulacji ZX dodano interfejs sieciowy umożliwiający podłączenie do 15 komputerów "uczniowskich" do maszyny "nauczycielskiej", która wyposażona była dodatkowo w sterownik FDD. Dzięki temu można było korzystać ze wspólnych zasobów zapisanych na dyskietkach. Całość pracowała pod kontrolą systemu CP/J, który był zmodyfikowanym CP/M wzbogaconym o odwołania do zasobów sieciowych.
Polski klon Spectrum, trafił do produkcji w 1986 roku do wrocławskich zakładów Elwro i oficjalnie zatwierdzony przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania jako komputer do użytku w szkołach. W 1986 roku planowano wyprodukowanie 500 sztuk Juniorów..
Elwro 800 Junior był jedną z przyczyn upadku zakładów Elwro. W dobie kryzysu odbiorcy krajowi nie mieli czym płacić i pod koniec 1988 roku dłużnicy byli winni zakładom ponad 7 miliardów złotych, co stanowiło 20% wartości rocznej produkcji!! Elwro w końcu upadło, a pozostałości zakładów zostały odsprzedane Siemensowi.

Komputer był produkowany w kilku wersjach (kolory obudowy nie mają tu żadnego znaczenia): W mojej kolekcji mam:

Elwro Junior

Elwro Junior 800-2


Elwro Junior

Elwro Junior 800-3
Uwagę zwraca obudowa - zaadaptowana była z organków-zabawki, skąd pochodzi druciana podkładka pod nuty.

A także Elwro 804 Junior PC, któremu poświęciłem osobną stronę.Krótka metryczka komputera:

Mam także:

Mera D-100

Drukarkę Mera Błonie D-100 przystosowana do Elwro
Powrót do strony głównej