Elwro 804 Junior PC


Nie mam bladego pojęcia co to za maszyna.. Jedno jest pewne - bardzo rzadka i nietypowa. Znalazłem ją dosłownie za parę groszy na pchlim targu. Czyżby była to rozwojowa wersja Elwro 800 Junior? Może ktoś mi coś na ten temat napisze..
Dyskusja na forum dla zbieraczy starych komputerów zaowocowała informacją, że jest to prototyp, który nie trafił do sprzedaży. Zaś po upadku Elwro sporo sprzętu po prostu wyciekło z zakładu. Czyżby historia Commodore i modelu C65 na naszą mniejszą, polską skalę?

Elwro 804 Junior PC
Widok ogólny komputera, zwraca uwagę wbudowana stacja dysków 3,5".

Poniżej w ramce cytuję w całości list jaki dostałem od Pana Edwina Wierszelisa, który pracował w Elwro:

Cześć.

Od razu do rzeczy. Z Twojej strony http://www.pawel.tpi.pl/804.html :

"Elwro 804 Junior PC (...) Nie mam bladego pojęcia co to za maszyna..
(...) Czyżby była to rozwojowa wersja Elwro 800 Junior? Może ktoś mi coś
na ten temat napisze.."

Ktoś napisze.

Tego Juniora nazywano w Elwro "rynkowym", bo w założeniach miał być przeznaczony dla "cywilnego" odbiorcy, podczas gdy "zwykłe" Juniory były robione dla szkół. Konstrukcyjnie, wewnątrz jest bardzo podobny do "zwykłego" Juniora. Co zmieniono:
 • interfejs sieci Junet został zastąpiony przez regularny RS-232,
 • złącze drukarki jest zgodne z Centronics (Juniory miały 37-pinowe złącza we własnym standardzie),
 • w założeniach miał mieć modulator TV, z koderem koloru. Nie doczekał się go.
 • po dołączeniu zewnętrznej stacji dysków od zwykłego Juniora, maszyna potrafiła obsłużyć 3 stacje dyskietek naraz.

  Oczywiście pierwszym detalem rzucającym się w oczy jest wewnętrzna stacja dysków 3.5" DS/DD, o pojemności 720 KB. Dyskietki zapisywane były w formacie CP/M (dokładniej, w którejś z jego wersji, nie wiem czy ten filesystem ma swoją nazwę), a do komputera dołączano program umożliwiający kopiowanie plików między Juniorem, a dyskietkami nagranymi w formacie IBM-PC.

  Maszyna ma 2 tryby pracy: CP/M i ROM-BASIC. W przeciwieństwie do zwykłego Juniora, z defaultu próbuje wystartować w trybie CP/M. Tryb ROM-BASIC wywołuje się trzymając klawisz "B" podczas restartu. Tak jak w zwykłym E-800-Jr, jest to spolszczony ROM ZX-Spectrum, rozszerzony o obsługę stacji dysków. Z poziomu ROM-BASIC dostępna jest także drukarka (driver ROM obsługuje prawdopodobnie D-100-M) i port szeregowy. Ten ostatni można nawet używać do odczytu i zapisu plików, w sposób podobny do taśmy.

  Elwro 804 Junior PC potrafi korzystać z programów ZX-Spectrum na taśmach, jednak z powodu drobnego błędu konstrukcyjnego kod ROM jest wykonywany jakieś 20% wolniej niż w zwykłym Juniorze. Ponieważ nie zmieniono stałych czasowych w kodzie ładującym, rynkowy Junior (a przynajmniej egzemplarz testowany przeze mnie) bardzo źle współpracował z taśmą.

  Do Elwro 804 Junior PC dołączano dyskietki (chyba dwie) z całkiem ciekawym zbiorem oprogramowania. Poza wspomnianym wyżej programem do odczytu dysków IBM-PC, był na nich m.in. pakiet do redakcji dokumentów REDJ, a w nim świetny (jak na użyte środki) edytor tekstu FRED oraz edytor graficzny GRED. Ten ostatni wykorzystywał GSJ - graficzne rozszerzenie systemu CP/M dla Juniora. W dołączanym oprogramowaniu znajdowało się też kilka gier, planowano również oprogramowanie edukacyjne (w podręcznikach wspomniane były programy OPTYKA i FUNKCJE, ale na dyskietkach ich nie znalazłem).

  Całe dołączone oprogramowanie działało pod CP/M (chyba nie było nic dla trybu ROM-BASIC). System rozróżniał dyski A: i B: pomimo posługiwania się jedną stacją dysków (w razie potrzeby pojawiał się requester z prośbą włożenia odpowiedniej dyskietki, ale w przeciwieństwie do podobnej funkcjonalności w MS-DOS, nie psuł ekranu). Zewnętrzne napędy dysków pojawiały się jako C: i D:.

  Do komputera dołączano zestaw podręczników: podręcznik użytkownika, opis gier, instrukcję do pakietu biurowego i jeszcze coś - nie pamiętam co, ale książek było kilka (5...7) i były bardzo starannie wykonane.

  **

  Skąd ja to wszystko wiem?

  W latach 1988-1991 pracowałem w Zakładach Elektronicznych Elwro, a dokładniej w przyzakładowym serwisie. Przez 3 lata naprawiałem Juniory (choć nie tylko). Miałem przyjemność poznać konstruktora E-804-Jr-PC, pana Konstantego Szczęsnego, dzięki któremu na początku 1990 r. otrzymałem na pewien czas jeden z egzemplarzy rynkowego Juniora do testów w domu. Zachował mi się tekst obszernej opinii, którą dołączyłem jako uzupełnienie ankiety otrzymanej razem z komputerem. Prawdopodobnie mam jego schemat (musiałbym pokopać), na pewno mam kod EPROMów. Nie mam natomiast dyskietek systemowych do rynkowego Juniora. Mam do zwykłego, ale one prawdopodobnie nie będą działać ze względu na nieco inny sposób adresowania napędów dyskowych.

  Wydaje mi się, że rynkowych Juniorów wyprodukowano około setki. Ze dwa trafiły do mojego serwisu, o ile dobrze pamiętam, z powodu kłopotów z klawiaturą. Pomimo kilku drobnych błędów, maszyna była ciekawa, solidnie przygotowana i wykonana. Niestety, jej konstrukcja nie pozwalała na masową, tandetną produkcję z maksymalnie skróconym czasem wejścia na rynek - a tego wymagała rzeczywistość nastała w Polsce po roku 1989. Poza tym nie mogła wytrzymać konkurencji coraz łatwiej dostępnych IBM- PC. Gdyby pojawiła się 3 lata wcześniej, to może... W Twoim Muzeum ten komputer stanowi eksponat niezwykły, bo pokazujący los raczej dobrej konstrukcji z końca PRL, która nie miała prawa przeżyć w rzeczywistości nowonarodzonej Trzeciej Rzeczypospolitej.

  **

  Tyle na temat 804'ki. Znam więcej ciekawych historii z okolic Elwro, w tym własną wizję przyczyn upadku Zakładu. Ale to już inna bajka...

  Aha, uzupełnienie Twoich specyfkacji:

  Procesor: Z80A
  Pamięć RAM: 64 KB
  Pamięć ROM: 24 KB
  Grafika: 256x192, 16 kolorów (jak ZX-Spectrum), wyjście mono oraz RGB
  Dźwięk: 1-bit generowany programowo
  Porty: Centronics, RS-232, Kempston joystick, TAPE
  Stacja dyskietek: 3.5" DS/DD (720 KB)
  System: CP/M, alternatywnie ROM-BASIC (zgodny ze Spectrum)
  Data wprowadzenia na rynek: 1990
  Cena po wprowadzeniu na rynek:
  Obecna, szacunkowa cena w Polsce:

  --
  Pozdrawiam, EdWin


 • Elwro 804 Junior PC
  Zbliżenie stacji.


  Elwro 804 Junior PC
  Papierowa naklejka z nazwą komputera nieźle ucierpiała przez lata..


  Elwro 804 Junior PC

  Elwro 804 Junior PC

  Z tyłu komputera wyprowadzono 2 gniazda monitora (DIN i RGB), gniazdo do podłączenia magnetofonu, RS232, port joysticka, Centronics, port dodatkowej stacji dysków i przycisk reset.


  Elwro 804 Junior PC

  W środku procesor Z80, większość układów scalonych z napisami "ZDIEŁANO W CCCP" :))
  Niestety sam komputer wymaga pracy majsterkowicza : ktoś wymontował z niego zasilacz - pozostały tylko dziury po śrubach w podstawie obudowy; wydaje mi się również, że stacja dyskietek też może wymagać rozebrania - na razie mechanizm jej uniemożliwia włożenie dyskietki do napędu.. Nigdzie w sieci nie udało mi się znaleźć wzmianki o tym modelu Elwro poza zdaniem, że ktoś zaczynał na nim swe pierwsze informatyczne kroki..

  Krótka metryczka komputera:
  Procesor: 
  Pamięć RAM: 
  Pamięć ROM: 
  Grafika: 
  Dźwięk: 
  Porty: 
  Stacja dyskietek: 
  System: 
  Data wprowadzenia na rynek: 
  Cena po wprowadzeniu na rynek: 
  Obecna, szacunkowa cena w Polsce:   Powrót do strony głównej