Commodore 64 ALDI


Mutacja Commodore 64 sprzedawana tylko w zestawach "Commodore 64 Game System" dostępnych w niemieckiej sieci tanich supermarketów ALDI. Pojawił się on w 1987 roku, a więc przed C64G. Oparty na płycie głównej znanej pod nazwą BN/E - małej i bardziej zintegrowanej, która pojawiła się w schyłkowych modelach C64C. Zaopatrzony był w ten sam procesor co C128 - 8510, co powodowało delikatną niekompatybilność z poprzednimi modelami (nie działała np. instrukcja TRACE z SIMONS BASICA)

Commodore C64 ALDI

Nazwą "ALDI" został obdarzony przez niemieckie pismo 64'er. Powrócono w tym modelu do starej obudowy "breadbox". Model ten często jest mylony z C64G, który pojawił się rok później. Jednak widoczną różnicą jest kolor obudowy - brązowy, podczas, gdy C64G był kremowy. Drugą nietypową właściwością jest brak napięcia 9V w User Porcie, co uniemożliwia korzystanie z niektórych peryferiów, jak na przykład programatorów EPROM (podobno niektóre egzemplarze miały to poprawione).

Commodore C64 ALDI

Ciekawostką jest też fakt, że C64 ALDI, mimo że sprzedawane były tylko w Niemczech, wyprodukowane zostały w USA. Panuje powszechna opinia, że cały projekt był tylko chęcią szybkiego zarobienia pieniędzy.Krótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej