Triumph Adler Alphatronic PCNie jest to komputer klasy IBM PC jakby wskazywała nazwa lecz maszyna ze słynnym procesorem Z80 na pokładzie.
Ten dziwny komputer jest owocem nawiązanej przez internet znajomości i wymiany za Atari 130XE w całkiem niezłym stanie oraz nie sprawdzoną Amigę 500. Nigdy wcześniej nie słyszałem o takiej firmie i tym komputerze.

Triumph Adler Alphatronic PC

Poszukiwania w interniecie dały wprawdzie sporo stron odnoszących się do tego modelu, lecz informacji było niewiele.
Na pierwszy rzut oka komputer przypomina swym wyglądem elektryczną maszynę do pisania - duża wygodna klawiatura. Nie dziwi to wcale, wszak producent komputera to firma powstała w wyniku połączenia dwóch niemieckich producentów maszyn do pisania, mechanicznych kalkulatorów i maszyn do szycia - firm Triumph i Adler. Swój najlepszy okres firmy przeżyły w latach 70. Jednak szybki rozwój komputeryzacji pogrążył tę firmę podobnie jak kilka innych bardziej renomowanych. Resztki TA przetrwały do dziś jako oddział Olivetti.
Komputer był pomyślany jako mieszanka komputera przeznaczonego na rynek firmowy z komputerem domowym. Jednak jego możliwości graficzne i dźwiękowe nie były imponujące, co przy dość wysokiej cenie w znaczny sposób ograniczyło jego popularność.Krótka metryczka komputera:

Wraz z komputerem dostałem parę akcesoriów:

Alphatronic PC FDD

Stację dyskietek 5,25" 320 Kb. Niestety jest to tak zwana stacja "2". W zestawie były oferowane dwie stacje:
  • "1" z wbudowanym kontrolerem FDD
  • "2" bez kontrolera podłączana do "1"


    Alphatronic PC modulator TV

    Oryginalny modulator TV i dziwny kabel o nie znanym mi zastosowaniu (pasuje do jednego z gniazd z tyłu komputera)
    Powrót do strony głównej