Commodore 128D-CR (metalowa obudowa)Komputer ten stanowi rozwinięcie Commodore 128. W obudowie typu desktop zamknięto komputer wraz z zasilaczem i stacją dyskietek 1571. Do całości doczepiano pełnowymiarową klawiaturę.
Commodore 128D był produkowany w dwóch wersjach: Commodore 128D w plastikowej obudowie jest pierwotną wersja tego komputera. Ze względu na brak zgodności z surowymi amerykańskimi normami "radio frequency" nie był sprzedawany na terenie USA. Stworzono więc drugą wersję zwaną także często C128D-CR (Cost reduced). Zrezygnowano z plastikowej obudowy na rzecz solidnej, metalowej, bez rączki i zaczepu na klawiaturę. Zrezygnowanio również z montażu wentylatora wewnątrz obudowy (choć jest dla niego miejsce). Dokonano też pewnych zmian w hardwarze - płyta główna zawiera elektronikę stacji dyskietek, użyto również innych kosci pamięci.
Bardzo podoba mi się ta maszynka, chociaż w swoim czasie sens jej wyprodukowania przez firmę Commodore wydaje się wątpliwy. Wypuszczono ten komputer na rynek bodajże w roku 1990. Ani ceną, ani możliwościami nie mógł konkurować z innym produktem tej samej firmy - AMIGĄ.

Commodore 128DKrótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej