Commodore 64Który to był rok? Teraz już dokładnie nie pamiętam. 1983? Na pokazie na Wydziale Elektroniki PW po raz pierwszy zobaczyłem ZX Spectrum i Commodore 64. Zwłaszcza ten drugi zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Zresztą do dziś czasami lubię sobie pograć w Boulder Dasha, który wówczas bardzo mi się spodobał. Wiedziałem, że będę miał taki komputer. Ba, ale jak go zdobyć? Pensja mojego ojca, inżyniera z zawodu wynosiła wówczas ok 30$. Na szczęście załapał się na kontrakt do Iraku i przy dużym udziale mojej młodszej siostry tato dał się namówić na zakup Commodorka. Za jedyne 220$ staliśmy się posiadaczami szaro-brązowego komputera o kształcie pudełka na chleb w komplecie z magnetofonem 1530 i 3 oryginalnymi grami na kasetach: RAID OVER MOSCOW, AIRWOLF, RIVER RAID. Na stację dysków za prawie drugie tyle pieniędzy już nie starczyło. Do dziś z tego zestawu nic już nie zostało. Gry gdzieś sprzedałem, komputer pożyczyłem "koledze" i wrócił inny egzemplarz. Mój pierwszy miał w środku jakiś inny chip od grafiki i nie chodziły lub zawieszały się na nim niektóre programy np. WHO DARES WINS. Ten, który wrócił miał inne "mięso" w środku, a i obudowa była bardziej zniszczona. Mam go do dziś razem z oryginalnym kartonowym pudełkiem.
W zasadzie nie trzeba pisać o tym komputerze.. Commodore 64 jest najpopularniejszym w historii ośmiobitowcem. W swoim czasie przewyższał konkurencję możliwościami graficznymi i dżwiękowymi, a także różnorodnością oprogramowania. A do dziś ma rzeszę fanów, którzy montują do C64 twarde dyski i nowe, szybsze procesory. Po szczegóły techniczne odsłyłam do serwisów poświęconych tej maszynce (np. http://c64.slonca.net/) lub do Google'a.
Obecnie posiadam kilka C64 różniących się wyglądem:

Commodore 64

Mój pierwszy komputer w całej okazałości, pudełko już lekko nadgryzione zębem czsu..


Commodore 64

A to drugi egzemplarz - wersja skandynawska. kilka klawiszy z prawej strony ma naklejone fabrycznie naklejki zmieniające ich opis. Ciekawostką jest też wymieniony ROM - skandynawskie znaki wpisane z klawiatury pojawiają się też na ekranie.


Commodore 64

I jeszcze jeden egzemplarz. Najstarszy ze wszystkich. Uwagę zwracają jasnobrązowe klawisze funkcyjne - jest to ten właśnie egzemplarz, który znajduje się na fotografii zamieszczonej na fabrycznym opakowaniu, w jakim był sprzedawany C64. Obudowa jeszcze nie posiada z tyłu opisu portów komputera.Krótka metryczka komputera:
Z dodatków do tego komputerka posiadam:

Stacje dysków 1541

Dwie stacje dysków Commodore 1541. Jedna z mechanizmen zamykającym dyskietkę typu "push-down" (na dole), druga "turn-down" niestety z ułamaną plastikową rączką zamykającą (co nie przeszkadza zupełnie w użytkowaniu stacji).


Stacja 1581

Commodore 1581 - bardzo rzadką stację dyskietek 3,5" - dziś nawet w Niemczech osiąga na aukcjach cenę 100 Euro. Bardzo przydatna zwłaszcza przy posługiwaniu się GEOSem - jej pojemność bardzo ogranicza konieczność wachlowania dyskietkami. System operacyjny stacji zaszyty w jej BIOSie był pełen bugów - Ze stacji 1541 można kopiować tylko pojedyńcze pliki, w stacji nie można używać dyskietek HD. Wielu fanatyków Commodore we własnym zakresie wymieniało BIOS by wyeliminować te uciążliwości.


Datassette 1530

Kilka magnetofonów Datasette 1530 (w tym parę z oryginalnymi pudełkami)


monitor 1802

Monitor kolorowy Commodore 1802


Commodore MPS801

Drukarkę igłową Commodore MPS 801


Commodore MPS803

Commodore MPS 803


Commodore MPS 1230

Commodore MPS 1230. Jest to model bardziej zaawansowany. Posiada nie tylko złącze Commodore Serial, lecz także Centronics. Może drukować na papierze perforowanym lub pojedyńczych kartkach.


Star NL10

Oraz STAR NL10 z wyjściem serial jak w c64/128.


Commodore 1520

Czterokolorowy plotter Commodore 1520. Posiadam dwa takie plotterki różniące się obudową - jeden posiada podajnik papieru będący jej integralnym składnikiem, drugi jest ze składanym podajnikiem.


Commodore 1660

Commodore 1660 czyli modem podłączany do User Portu (pasuje do VIC-20, C64/128) o zawrotnej prędkości 300 bps. W komplecie oryginalna instrukcja po angielsku. Bardzo rzadki sprzęt nie tylko w Polsce!!


Compunet Modem

Compunet Modem czyli modem do brytyjskiego Compunetu, nieużywany, wraz z rocznym abonamentem :)


Sound Expander

Sound Expander czy moduł syntezy FM


Commodore 1750

Dwa REU czyli RAM Expansion Unit:
 • Commodore 1750 - 512Kb
 • Commodore 1764 - 256Kb
  Bardzo ciekawe i rzadkie urządzenia wpinane w port kartridża. Rozszerzenie pamięci dla C64/128 zadebiutowało na zimowych targach CES w styczniu 1987 roku w cenie 129$. Do dziś REU na aukcjach w Ebayu osiąga cenę 30 Euro. Szczerze mówiąc nie wiem, czy modułu te pracują z C64? Jeżeli tak, to tylko pod kontrolą GEOSa. Za to na pewno są użyteczne w C128 - Basic 7.0 posiada 3 instrukcje obsługujące REU, a także CP/M je obsługuje.

  Kabel XE1541
  Kabel do połączenia komputera z monitorem - z jednego końca DIN, z drugiego 3xCINCH.

  Kartridże:
  Kartridże do C64

  Kilka wynalazków rozszerzających system operacyjny. Nie zbierałem ich specjalnie, jest to raczej efekt przepływu różnych C64 przez moje ręce: Kilkanaście kartridży wydanych bezpośrednio przez Commodore - te właśnie są moim konikiem. Chętnie kupuję wszystko, czego nie posiadam: Książki: Oraz kilkaset nie przejrzanych dyskietek i kilkanaście kaset z programami.  Powrót do strony głównej