Commodore 64 Gold EditionPawdziwy biały (a może raczej złoty) kruk w mojej kolekcji. Bezcenny skarb dla każdego zbieracza i fana Commodore.

C64 Gold

W 1986 roku Firma Commodore Deutschland wyprodukowała milionowy egzemplarz komputera Commodore 64. Dla uczczenia jubileuszu stworzono limitowaną serię komputerów Commodore 64 Goldener Edition nazywanych potocznie Jubilee 64. Komputer zaprezentowano na gali prasowej , która odbyła się 5 XII 1986 w Muzeum BMW w Monachium.
Oto kilka zdjęć z tej imprezy:

Gold gala

Redaktor naczelny niemieckiego pisma "RUN" przebrany za Mikołaja. (Była to impreza także mikołajkowa)


Gold aala

Szef Commodore Deutschland Pan Winfried Hoffmann rozmawia ze Świętym Mikołajem..


Gold gala

Siggi Pesch, również redaktorka "RUN", przebrana za aniołka prezentuje mikołajkowy prezent.
A prezentem tym jest oczywiście C64 Gold

C 64 Gold

Komputerki, w złotej obudowie, przymocowane zostały do akrylowej tarczy ze złotym deseniem. Złote obudowy nie są pomalowane sprayem, kolor jest jednolity - musiały być barwione w całości. Każdy z nich otrzymał ręcznie napisany numer seryjny począwszy od 1.000.000 umieszczony obok logo komputera. Na tarczy umieszczono także powyższy napis.
Internetowe źródła nie są zgodne, co do ilości wyprodukowanych C64 GOLDENE EDITION. Często podawana jest liczba 200 sztuk, co nie jest zgodne z prawdą. 200 to prawdopodobnie liczba rozdanych prezentów podczas mikołajkowej gali. Najwyższy znany numer seryjny to 1.000.348
Komputerki trafiły w ręce osób zasłużonych dla firmy Commodore w Niemczech, a także do przedstawicieli prasy. Komputer o numerze seryjnym 1.000.058 został podarowany gazecie "64'er", gdzie stał się nagrodą w konkursie dla czytelników.
Technicznie C64 Gold jest w pełni sprawnym komputerem, opartym na płycie C64C, lecz wbudowanej do starszej obudowy od C64.

C 64 Gold

Mój egzemplarz o numerze seryjnym 1.000.292 otrzymałem od Pana Andrzeja Drączkowskiego, który w latach 90 był pracownikiem Commodore Deutschland, a także szefem przedstawicielstwa Commodore w Polsce, aż do chwili upadku firmy.

Dostałem następującego maila od Pana Wojtka Manii: (zamieszczam fragment dotyczący C64 Gold)

Największę atencję darzę Commodore 64 (nic oryginalnego), dlatego też głównie ten dział muzeum wzbudził moje zainteresowanie.
Chciałbym dodać swoje trzy grosze do tematu C64 Gold w Polsce. Jeden z egzemplarzy był dumną ozdobą sklepu komputerowego przy ul. Ratajczaka w Poznaniu gdzieś do roku 1995 na pewno. Sklep komputerowy istnieje w tym miejscu do dziś, ale zupełnie inna firma. Później, tj. zdaje się ok. roku 2000 widziałem prawdopodobnie ten sam egzemplarz na wystawie innego sklepu komputerowego (przy ul. Wierzbięcice). Jakos nie czuło sie majestatu i wyjątkowości tego komputera - byl potwornie zakurzony i "szczerbaty" (brakowało jakiegoś klawisza, czy dwóch). Nie jestem pewien, ale ten sklep też już zdaje się nie istnieje. Tu sie trop tego egzemplarza C64 Gold urywa. Nie mam pojęcia co sie z nim stało? Może przejął go jakiś kolekcjoner, a może skończył na śmietniku? W każdym razie istnieje przypuszczenie, ze jeszcze jeden złoty Commodore jest (był?) w Polsce. Żałuję, że nie mogę podać bardziej konkretnych informacji (choćby numeru seryjnego).
Pozdrawiam serdecznie.

--
Wojciech ManiaKrótka metryczka komputera:

Ciekawostką jest, że ankieta przeprowadzona wśród niemieckich kolekcjonerów pokazała, że jest to dla nich droższy sprzęt niż mityczny Commodore 65, stworzony także w ilości kilkuset sztuk.

Powrót do strony głównej