Tandy TRS-80 Color Computer 2Jeden z przedstawicieli niezbyt znanej w Europie, ale popularnej za oceanem serii TRS-80.
W 1977 roku, gdy firma Commodore zaprezentowała komputer PET, Jack Tramiel usiłował zainteresować swoim produktem firmę Tandy, by ta rozprowadzała PETa przez sieć swoich sklepów elektronicznych RADIO SHACK. Starania te przyniosły skutek odwrotny do zamierzonego. Firma Tandy postanowiła sama skonstruować własny komputer. W ten sposób powstał pierwszy z serii - TRS-80 Model I.
Komputer wyposażony początkowo w 4Kb ROM z zaszytym w nim systemem BASIC i 4Kb RAM był oparty na dobrze znanym z inny maszyn procesorze Zilog Z80. Komputer jako pamięci masowej używał magnetofonu, za monitor zaś służył czarno-biały telewizor firmy RCA. Wkrótce firma Tandy dyskontując słabe mozliwości TRS-80 powiększyła ROM instalując lepszą wersję BASICa (tzw. Level 2) a także opracowała Expansion Interface z dodatkową pamięcią RAM, zegarem czasu rzeczywistego, portami drukarki i serial oraz kontroleram FDD. Model I doczekał się kontynuacji w postaci komputerów:
 • Model II z wbudowanym monitorem i stacją 8" skierowany na rynek biznesu. (V 1979)
 • Model III na rynek domowy z wbudowanym monitorem i jako opcją 1 lub 2 stacjami 5,25" (1981)

  W 1980 roku, kiedy wiadomo było, że przyszłość należy do komputerów oferujących kolorową grafikę firma Tandy opracowała TRS-80 Color Computer. Do konstrukcji popularnego CoCo użyto nowego procesora Motoroli 6809E.
  CoCo doczekał się także kilku klonów. Jednym z bardziej znanych jest walijski Dragon 32

  TRS-80 CoCo 2

  Mój egzemplarz, Color Comoputer 2, jest następcą CoCo. W zasadzie od swego poprzednika różni się lepszą klawiaturą i bardziej zintegrowaną płytą główną. Dostałem go w idealnym stanie (nigdy nie był używany) razem z oryginalnym pudełkiem, po którym można już odczuć przepływ czasu.  Krótka metryczka komputera:


  Powrót do strony głównej