Macintosh Colour ClassicMac Colour Classic jest pierwszym kompaktowym Makiem z wbudowanym kolorowym monitorem.(Color Classic - jest nazwą często spotykaną w internecie, lecz napis na moim egzemplarzu to COLOUR. Nie wiem, na czym polega różnica).
10"(widoczne 9") monitor Sony Trinitron umożliwia wyświetlenie obrazu w 8 bitowej palecie (256 kolorów) i rozdzielczości 512 x 384.

Colour Classic

Technicznie Colour Classic (sprzedawany również jako Performa 250) odpowiada Macintoshowi LC II. Płyta główna jest tej samej konstrukcji, z tymi samymi ograniczeniami co do pamięci; dodano jedynie gniazdo opcjonalnego koprocesora 68882.
W stosunku do poprzednich "lodówek" zadbano o wiele szczegółów ułatwiających pracę z komputerem:
 • Dodano na froncie przyciski regulacji głośności i kontrastu (nie trzeba korzystać z Panelu Kontrolnego),
 • Płyta główna jest łatwo dostępna - wysuwa się po otwarciu tylnego panelu (rozwiązanie z powodzeniem stosowane w późniejszych Makach LC 5xx i Powermakach 5xxx)
 • Wbubowano w obudowę mikrofon
 • Komputer startuje i wyłącza się za pomocą klawisza POWER na klawiaturze

  Budowa Colour Classic umożliwia szereg "nieautoryzowanych" przeróbek i upgrade'ów. Popularna jest przeróbka pozwalająca na osiągnięcie rozdzielczości 640 x 400 (wszak płyta główna od LC II to umożliwia). Wszystko opiera się na drobnej przeróbce analogowej płytki sterującej monitorem (co wymusi odpowiednią częstotliwość odświeżania). Dla zainteresowanych polecam dwie znakomite strony:
  The Colo(u)r Classic Upgrade Mega FAQ
  The World of the Power Colour Classic
  Można się tam dowiedzieć jak:
 • Zrobic upgrade płyty głównej (nawet do G3!!)
 • Wymienić stację dyskietek na CD-ROM "slot loading"
 • Wstawić kartę Apple TV Card, co zrobi z naszego Colour Classica telewizor
  ... i inne... Bardzo ciekawa lektura nie tylko dla posiadaczy CC, ale także innych starszych maków.  Krótka metryczka komputera:

  Powrót do strony głównej