Compaq Portable IIILata osiemdziesiąte to początek "przenośnej komputeryzacji". Powstało wiele modeli komputerów przenośnych. Nie są to jeszcze klasyczne laptopy - komputery z własnym zasilaniem bateryjnym zaczęły pojawiać się dopiero ok. roku 1989. Postęp technologii pozwolił zastąpić pierwsze, ciężkie komputery przenośne z monitorami CRT nowszymi, lżejszymi komputerami walizkowymi - "lunchboxami" z monitorami LCD lub plazmowymi.
Oto kilka przenośnych komputerów w mojej kolekcji: Oczywiście były to komputery z wyższej półki, nierzadko przewyższające dwukrotnie ceną swoje stacjonarne odpowiedniki.

Compaq Portable III

Compaq Portable III to zdecydowanie jedna z najlepszych konstrukcji spośród komputerów przenośnych. Wprowadzony na rynek w 1987 roku, w swej podstawowej wersji, zawierał 640 Kb pamięci, stację dyskietek 1,2 Mb i dysk twardy 20 Mb.


Compaq Portable III

Forma klasycznego "lunchboxa" - klawiatura zamykająca dostęp do plazmowego monitora CGA, który dla wygody można niego wysunąć do góry i obrócić. Komputer nie miał specjalnych możliwości rozbudowy - przez specjalny port expansion można było dodać moduł Expansion (199,00 $) umożliwiający dodanie dwóch kart rozszerzeń. Opcjonalny był również wewnętrzny modem 1200 bodów (349,00 $)


Krótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej