Schneider CPC664Rozwój bardzo popularnego komputera CPC 464 zaowocował powstaniem kolejnego modelu. Tym razem zamiast wbudowanego magnetofonu zdecydowano się wbudować stację dyskietek 3" 170 Kb. Trudno ocenić, dlaczego wybrano ten nietypowy format? Dyskietki 3", choć trwalsze od 3,5" okazały się dużo od nich droższe i ich żywot nie był długi. Popularność tego formatu ograniczyła się tylko do produktów firmy Amstrad (Schneider), choć w serii PCW zadebiutowała stacja 3" 720 Kb. Po wykupieniu firmy Sinclair przez Amstrada tę samą stację zastosowano również w Spectrum +3.
W tym miejscu można napisać, że sama stacja była niezbyt udaną konstrukcją (opracowana była bodajże przez firmę Hitachi). Bardzo częstą przyczyną awarii stacji było uszkodzenie gumowego paska napędzającego mechanizm obracający dyskietką. Fani CPC często dziś wymieniają te stacje na 3,5" stację od PC.
Jak naprawić uszkodzoną stację?
Jak wymienić ją na 3,5"?
Zainteresowanych odsyłam na stronę Kupa Złomu do cześci poświęconej serwisowi :
http://altair.msk.clans.pl/~mcadam/kolekcja/serwisamstrad.htm

CPC664

CPC 664 jest dosyć rzadkim egzemplarzem. W kilka tygodni po jego premierze został zastąpiony przez CPC 6128 zawierający dwukrotnie więcej pamięci RAM.Krótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej