Acorn ElectronPowstanie komputera Acorn Electron jest rezultatem dużego sukcesu, jaki odniósła na Wyspach Brytyjskich firma Acorn z modelem BBC. BBC świetnie sprzedawał się na rynku edukacyjnym trafiając do wielu szkół w Wielkiej Brytanii. Szef firmy Chris Cury dyskontując ów sukces postanowił wyprodukować komputer w cenie poniżej 200 funtów, przeznaczony na rynek domowy.

Acorn electron

Acorn Electron jest w rzeczywistości okrojonym BBC-B z zachowaną pewną kompatybilnościa. Wbudowany interpreter Basicu jest imponujący pod względem możliwości w porównaniu do innych komputerów domowych. Wzorowany na BBC Basic dawał możliwości między innymi definiowania procedur czy obsługi błędów. W ROM wbudowany był również assembler.
Możliwości graficzne też były imponujące - komputer był w stanie wyświetlić 80 kolumn tekstu i grafikę w rozdzielczości do 640 x 256 pikseli przy 2 kolorach.
Do pełni szczęścia brakowało możliwości rozbudowy komputera, jednak Acorn wkrótce wprowadził do sprzedaży moduł Plus 1 zawierający brakujące możliwości.
Dlaczego więc nie odniósł spodziewanego sukcesu? Brakowało oprogramowania, a przy produkcji komputera firma Acorn miała problemy ze specjalizowanym układem ULA, bdącym w zasadzie sercem komputera, a odpowiedzialnym za obraz, dzięk i operacje I/O.Krótka metryczka komputera:

Oprócz samego komputera posiadam również sporo akcesoriów:

Acorn Electron Plus1

Wspomniany wyżej moduł Plus 1. Rozszerza Elektrona o 2 porty kartridża, gniazdo joysticka, port drukarki Centronics.
Tak wygląda Acorn Electron z podłączonym modułem Plus 1:

Acorn Electron Plus1

Acorn Electron magnetofon

Bardzo ładny magnetofon; zasilany z sieci lub bateryjnie; z głośnikiem, gniazdem słuchawek i miernikiem poziomu nagrania.


Acorn Electron PSU

Oryginalny zasilacz (jak widać brytyjski).


Acorn Electron kasety

Kilka kaset z programami, w tym oryginalne:
 • Chess
 • Boxer
 • Snapper
 • Starship Command
 • Desk Diary

  Acorn Electron Manuals

  Oraz trochę litaratury.  Powrót do strony głównej