IBM 5140 ConvertibleKolejny PC, ale jaki!

IBM 5140 Convertible

Pierwszy przenośny IBM z własnym, bateryjnym zasilaniem. Być może ktoś mnie sprostuje, nie jestem tego na 100% pewien, ale jest to prawdopodobnie pierwszy w historii komputerów prawdziwy laptop. Piszę prawdopodobnie, gdyż pionierem na rynku komputerów przenośnych z zasilaniem bateryjnym była Toshiba i nie wiem, czy nie wyprodukowała ona jakiegoś modelu przed IBMem (na pewno nie był to model T1000 wypuszczony na rynek w 1987 roku).

IBM 5140 Convertible

Komputer był wyposażony w ciekłokrystaliczny ekran, dwie stacje dyskietek 720Kb. Oczywiście nie miał twardego dysku - w owym czasie pobór mocy takiego urządzenia wykluczał zastosowanie twardego dysku w komputerze zasilanym bateryjnie. Komputer ma rzadko spotykaną funkcję "RESUME" umożliwiającą wyłączenie go i ponowny start w tym samym stanie, w jakim został wyłączony. Jest to możliwe dzięki statycznej pamięci RAM, której stan jest podtrzymywany przez baterię.
Jako ciekawostkę można jeszcze napisać, że stylistyka komputera jest utrzymana w tonie serii PS/2, która to seria zadebiutowała rok później.

IBM 5140 Convertible

Komputer ma dosyć ciekawą, modułową budowę. Utrudnia ona rozbudowę komputera, brak jest na przykład złącz serial i parallel. Jest natomiast złącze Expansion Bus (na zdjęciu powyżej), do którego można dołączyć wspomniane moduły. Dostępne były między innymi: Oprócz samego laptopa posiadam również:

IBM 5140 Convertible

Wspomniany wyżej moduł Serial/Parallel Adapter.


IBM 5140 Convertible

Dwa zasilacze. Jeden fabryczny niestety niesprawny. Nie znam natury uszkodzenia, gdyż kabel łączący zasilacz z komputerkiem jezt odcięty. Drugi sprawny.Krótka metryczka komputera:Powrót do strony głównej