Apple IIcApple IIc

Kolejny klasyczny komputerek Apple, który do Polski trafił w śladowej ilości ze względu na wysoką cenę. IIc wprowadzony do sprzedaży w 1984 roku był pierwszym kompaktowym komputerkiem produkowanym przez Apple. W niewielkiej obudowie, wielkości niewiele większej od kartki papieru A4, zmieszczono płytę główną z procesorem MOS 65C02, klawiaturę i stację dyskietek 5,25". Do kompletu sprzedawano malutki, 9" monitor mono zamocowany na metalowym stelażu, dzięki czemu rozstawiony komputer wymagał naprawdę niewiele miejsca na stole. Dostępny był również panel LCD, przy użyciu którego otrzymywaliśmy system prawie przenośny.

Apple II Forever
Gala Apple II Forever w Moscone Center w San Francisco na której 24 IV 1984 roku zaprezentowano Apple IIc. Na podium ówczesny prezes Apple - John Sculley

Sam komputer był pomyślany jako system "zamknięty". Rozszerzenie pamięci, choć możliwe przy użyciu zestawów produkowanych przez niezależne firmy, wiązało się z utratą gwarancji. W 1988 roku Apple zademontrowało rozwojową wersję o nazwie IIc+, z rozszerzoną pamięcią, szybszym procesorem i opcjonalnie montowaną stacją 3,5". Produkcję komputera zakończono w 1990 roku.

Apple IIc

Mój egzemplarz jest w idealnym stanie, jednak sprowadzenie zza granicy kosztowało mnie wiele zdrowia, potyczki z Pocztą i Urzędem Celnym zajęły mi bodajże ze 3 dni.

Apple IIc

Jak widać, komputer był zaprojektowany z myślą o dużej mobilności - obudowę zaopatrzono nawet w rączkę ułatwiającą przenoszenie.

Parę uwag na temat odpalenia Apple IIc:
Komputer pracuje pod kontrolą systemu DOS 3.3 Jest to niezwykle ciekawy system. Po odpaleniu komputera każda nowo formatowana dyskietka jest automatycznie dyskietką bootującą.Krótka metryczka komputera:

W mojej kolekcji posiadam również zewnętrzne stacje 5,25" i 3,5", które na stałe używam z Apple IIgs, lecz pasują one również do tego modelu.
Powrót do strony głównej