Apple IIc+


Rozwojowa wersja kompaktowego modelu Apple IIc pojawiła się we wrześniu 1988 roku.

Apple IIc+
Apple IIc Plus

Apple IIc jest znany w kilku wersjach różniących się przede wszystkim drobnymi zmianami w hardware i firmware:
 • Oryginalny - produkowany pomiędzy kwietniem a grudniem 1984 znany jako ROM ver.255 - posiadał kilka młodzieńczych błędów - źle działający port szeregowy nie współpracował z niektórymi modelami modemów i drukarek przy prędkości transmisji większej niż 1200 baudów. Było to spowodowane zbyt wolnym układem 74LS161 obsługującym ten port. Dodatkowo Disk Port obsługiwał jedynie jedną zewnętrzną stację 5,25"
 • ROM "0" - wprowadził obsługę Apple UniDisk 3,5"
 • ROM "3" i "4" - wprowadzają kilka zmian do firmware, ale także wprowadzają nową, przeprojektowaną płytę główną. Główna zmiana to slot umożliwiający dodanie 1Mb kart pamięci. Zmieniona została także klawiatura - dodano "klik"
 • ROM "5" czyli Apple IIc Plus to pierwsza wyraźna zmiana w IIc.

  Apple IIc+
  Wbudowana 3,5" stacja dyskietek to wymuszony efekt postępu

  Podstawowe zmiany w modelu Plus to:
 • 800kb 3,5" stacja zastąpiła dotychczasową wbudowaną stację 5,25"
 • Zewnętrzny zasilacz - "cegła" został zastąpiony wbudowanym w obudowę
 • Apple wykorzystało technologię ZipChip licencjonowaną od Zip Technologies wyposażając komputer w 4MHz akcelerator. Była to zmiana wymuszona - 1 MHz procesor nie był wystarczajęco szybki by obsłużyć odczyt z 3,5" stacji dyskietek.
 • Zmieniono Serial Port z DIN-5 na kompatybilny z nowszymi modelami (IIgs czy Mac SE) DIN-8

  Apple IIc+ logo
  Logo Apple IIc Plus

  Ze względu na bug w ROMie stacja dyskietek w Apple IIc+ nie obsługuje jednostronnych dyskietek 400k. Są jednak programy firm zewnętrznych poprawiające obsługę takich dysków.

  Apple IIc+ był produkowany zaledwie przez dwa lata. Ośmiobitowe komputery odchodziły w przeszłość - to ostatni z przedstawicieli 8-bitowców wprowadzony przez Apple.  Krótka metryczka komputera:

  W mojej kolekcji posiadam również zewnętrzne stacje 5,25" i 3,5", które na stałe używam z Apple IIgs, lecz pasują one również do tego modelu.
  Powrót do strony głównej