Apple IIgsApple II mimo regularnych upgrade'ów zaczął się starzeć technologicznie, a rozwijany projekt kompaktowych komputerów rozpoczęty modelem Lisa nie przynosił spodziewanych efektów. Stary ośmiobitowy Apple II był nadal najlepiej sprzedawanym modelem. Prace nad jego 16 bitowym następcą były już prowadzone wcześniej, jednak zostały zawieszone, gdy w 1984 roku skoncentrowano się na Macintoshu. W drugiej połowie 1984 roku powrócono jednak do odłożonego projektu. Założenia były proste:
 • Po pierwsze pełna zgodność z oprogramowaniem dla Apple IIe/IIc
 • Komputer musi mieć dużo więcej pamięci
 • Mieć szybszy procesor
 • Lepsze możliwości graficzne i dźwiękowe
  Ten ostatni czynnik wpłynął zresztą na nazwę komputera: GS (Graphic, Sound).
  W komputerze zastosowano 16 bitowy procesor 65816 firmy Western Design Center, który w trybie emulacji był zdolny do wykonywania poleceń procesora 65c02. W komputerze zastosowano wyspecjalizowany procesor firmy Ensoniq zdolny do generowania jednoczesnego 15 głosów operujący na 64 kB dedykowanej mu pamięci RAM.
  Przy projektowaniu nowego układu graficznego zetknięto się z kilkoma problemami. Zwiększenie pionowej rozdzielczości ekranu z 200 do 400 punktów było łatwe do zrealizowania, lecz takie tryby graficzne wymagałyby dużo droższego monitora, co powiększało koszt systemu. Postanowiono więc zwiększyć rozdzielczość poziomą. Stworzono dwa nowe tryby (nazwane "super hi-res"): 320x200 i 640x200. Pozwoliło to także na utrzymanie łatwiejszej zgodności ze starymi trybami Apple II. Tu trzeba wspomnieć, że dla oszczędności na dedykowanych układach, przy projektowaniu Apple II parę lat wcześniej zaimplementowano dosyć dziwny i niewygodny dla programistów sposób adresowania pamięci graficznej. Zaprojektowano więc specjalny chip VGC (Video Graphic Controller) przeznaczony do łatwiejszego zarządzania pamięcią graficzną zarówno dla "starych", jak i "nowych" trybów. W trybie "super hi-res" 320x200 możliwe było posługiwanie się 16 kolorami z palety 4096 barw. Apple IIgs pod względem grafiki daleko wyprzedzał flagowego Macintosha, który był ograniczony do czarno-białego ekranu.
  Na koniec powiększono zdecydowanie pamięć RAM. Menadżer pamięci w Apple IIgs pozwalał na adresowanie 8 Mb RAM, choć sam procesor pozwalał na obsługę aż 16 Mb. Specyfika slotu rozszerzającego pamięć pozwalała na dostęp tylko do 4 Mb, kolejne 4 Mb mogły być widoczne po zastosowaniu na karcie rozszerzeń odpowiedniego układu. Firma Apple nigdy jednak oficjalnie nie wspierała kart o większej pojemności niż 4 Mb. W teorii możliwe było nawet dodanie 12 Mb RAM, lecz wymagało to już odpowiedniego patcha, zresztą karty o takiej pojemności nie były chyba nigdy przez nikogo oferowane.

  Apple IIgs

  Model ten był olbrzymim skokiem jakościowym w porównaniu do linii Apple II. Sprzedano bardzo dużo modeli tego komputera, zainteresowanie nim było nawet większe niż jego następcami - Macintoshami "all in one". Niestety firma Apple zarzuciła marketing tej maszyny promując Macintosha jako główny produkt. A szkoda.. W laboratoriach Apple powstał również prototyp Apple IIgs Plus wyposażony w 8 Mhz procesor 65C816, 2 Mb RAM, wbudowany superdrive i twardy dysk. Jednak projekt został zamknięty przez zarząd firmy przed jego ukończeniem. Apple IIgs ostatecznie zniknął z rynku w roku 1992. W modelu tym po raz pierwszy zastosowano port ADB (Apple Desktop Bus).

  Apple IIgs
  Mój GS (ROM 1) ze stacją dysków 5 1/4 po prawej stronie.

  Apple IIGS był wytwarzany w kilku wersjach: Posiadam dwa GSy - ROM 01 i ROM 03. Różnią się one trochę budową płyty głównej, ale przede wszystkim ilością zainstalowanej pamięci RAM i ROM. Niektóre starsze programy działające z ROM 01 nie działają z ROM 03, jednak pamięciożerność Systemu 6.0.1 z GUI powoduje, że komfortowa praca z nim jest dopiero możliwa w wersji ROM 03. Poniżej fotografie płyt głównych.

  ROM 1

  ROM 01


  ROM 3

  ROM 03  Krótka metryczka komputera:

  Stacja 3 cale do gs

  Stacja dysków 3,5" 800k.
  Typowy zestaw do komfortowej pracy wymaga posiadania dwóch takich stacji. W innym przypadku wachlowanie dyskietkami może być męczące.
  Obecnie mój zestaw posiada 2 stacje 3,5" oraz 2 stacje 5,25". Kolejny etap rozbudowy to znalezienie karty SCSI lub IDE umożliwiającej instalację twardego dysku. W swoim czasie produkowano również zewnętrzne twarde dyski podłączane pod ten sam port co stacje dyskietek, jednak rozwiązanie to jest znacznie mniej komfortowe.

  No i znalazłem! A właściwie to zostałem znaleziony dzięki powyższej informacji.
  A oto ów cud:

  Karta SCSI do Apple II

  Czyli karta SCSI dla Apple II. Jeszcze jej nie przetestowałem. Nie mam żadnego twardziela, który by się nadał i nie wiem jak to się robi, ale zobaczymy..
  A jednak moja radość była przedwczesna.. Posiadana przeze mnie karta jest w wersji rev.A. Do współpracy z GS porzebna jest zaś rev.C. Szukam więc dalej.


  Applied Engineering RAM expansion

  Mam też 2 Mb kartę pamięci firmy Applied Engineering obsadzoną do pełna.
  Jak walczyłem z uruchomieniem Apple IIgs można przeczytać tutaj.  Powrót do strony głównej