Sharp MZ-80BW 1978 roku firma Sharp wypuściła na rynek swój pierwszy domowy mikrokomputer: MZ-40 K, oparty na 4 bitowym procesorze. Był to zestaw do samodzielnego montażu i z trudnością przypominał komputer. Było to raczej urządzenie mikroprocesorowe do programowania (i odtwarzania) muzyki oraz prostych, wbudowanych gier losowych. Sharp nie dostarczał żadnej dokumentacji dotyczącej programowania w kodzie maszynowym. Do kogo miało to urządzenie trafić? Nie wiadomo. Być może Sharp chciał przetestować rynek. MZ-40 K sprzedawany w Japonii i Niemczech cieszył się mimo wszystko sporym zainteresowaniem. Dyskontując jego sukces, a także popularność takich maszyn jak Commodore PET postanowiono zbudować komputer z prawdziwego zdarzenia. tak powstał MZ-80K. Komputer posiadał wbudowany czarno - biały monitor i magnetofon kasetowy. W ROMie nie było Basica, trzeba było go wgrać z kasety. Zapoczątkował on liczną serię komputerów opartą na procesorze Z80.

Sharp MZ-80B

16 kilogramowy MZ-80 B to czwarte wcielenie w MZ-40 K. Po raz pierwszy w serii wprowadzono możliwość uzyskania grafiki w "wysokiej" rozdzielczości 320 x 200 punktów. Komputer ten pokazano w Europie po raz pierwszy w kwietniu 1981 roku na targach komputerowych w Hannowerze. Jednak jego wysoka cena spowodowała, że nie był w stanie rywalizować z Commodore czy Apple. W Japonii rodzina MZ była przez długie lata najpopularniejszymi komputerami domowymi

historia Sharp

Piękny wykres historii MZ, który podaję za bardzo interesującą stroną poświęconą tym komputerom: http://www.sharpmz.org/index.html
Sam komputer wyrobił sobie markę ekskluzywnego komputera domowego albo raczej komputera do biura lub laboratorium. Pełną swą użyteczność demonstrował dopiero po zakupie takich peryferiów jak stacja dyskietek i drukarka. Mógł wtedy pracować pod kontrolą systemu CP/M. A oto ceny netto z 1981 roku w Wielkiej Brytanii:
  • MZ-80B z 64Kb RAM   1095,00 Ł
  • Port rozszerzeń   50,00 Ł
  • Podwójny napęd FDD   778,00 Ł
  • Drukarka   415,00 Ł
    Widać więc, że w pełnej konfiguracji komputer kosztował niemało, lecz w zamian otrzymywaliśmy maszynę, na której bez problemu można było uruchomić Wordstar, Supercalc czy DBase II.


    Krótka metryczka komputera:

    Powrót do strony głównej