Amstrad Notepad Computer NC100W 1992 firma Amstrad zapoczątkowała serię komputerów przenośnych mających cechować się wyjątkową łatwością obsługi. Pierwszym z serii był NC100, wielkości kartki papieru formatu A4, zaopatrzony w 64 Kb RAM, zaszyty w ROM zaawansowany program do edycji tekstu (posiadający nawet sprawdzanie pisowni), kalendarz, kalkulator, program do komunikacji z PC, książkę adresową i zegar z alarmem. Komputer można było programować w języku BASIC, w wersji pochodzącej z komputera BBC Micro ( z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z możliwości dzwiękowych, czy graficznych sprzętu).
W parę lat po premierze Atari Portfolio, firma Amstrad stworzyła komputer o możliwościach łudząco przypominających te wymyślone przez konkurencję..

Amstrad NC100

Mój komputer jest w wersji niemieckiej. Do kompletu posiadam gustowny oryginalny pokrowiec na komputer i kartę pamięci, nie wiem czy sprawną (jakoś nie udało mi się nic na niej zapisać, ale to może wrodzona niezdarność). Uwagę zwracają kolorowe klawisze funkcyjne zapewniające szybki dostęp i wygodną obsługę wbudowanych aplikacji.
Komputer był reklamowany sloganem:
"Jeżeli nie nauczysz się obsługi tego komputera w 5 minut, dostaniesz swoje pieniądze z powrotem"

Maszynę wyposażono w złącza serial i parallel oraz slot PCMCIA umożliwiający dołączenie karty rozszerzającej pamięć. W 1993 roku seria wzbogaciła się o kolejne dwa komputerki:
NC 150 z rozszerzoną pamięcią RAM do 128kb, z wbudowanym arkuszem kalkulacyjnym, paroma grami, i co ważne z możliwością podłaczenia 3,5" zewnętrznej stacji dyskietek 720 Kb.
NC 200 będący w zasadzie NC 150, w nowej obudowie, z większym wyświetlaczem i wbudowaną stacją dyskietek.

Dla zainteresowanych polecam znakomitą stronę poświęconej tej serii: http://www.ncus.org.uk/intro.htmKrótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej