Powerbook 100We wrześniu 1989 firma Apple podjęła pierwszą próbę wejścia na rynek komputerów przenośnych. Stworzono model Macintosh Portable, który okazał się jednak niewypałem. Drogi, wolny, ciężki i bez możliwości rozbudowy nie znalazł zbyt wielu amatorów.

Powerbook 100
Powerbook 100 był wyjątkowo mały. Ciekawe jest, że dopiero Powerbook Titanium G4 z 2001 roku był trochę mniejszy!!

W dwa lata później podjęto kolejną próbę. Tym razem firma Apple nauczona przykrymi doświadczeniami, lepiej się przyłożyła. Podpisano umowę z SONY, która to firma przerobiła Portable'a zmniejszając jego elementy na tyle, na ile było to możliwe. W październiku 1991 roku na rynku prawie jednocześnie pojawiły się trzy notebooki ze znakiem jabłuszka: Powerbook 100

Powerbook 100, pierwszy z serii Powerbooków zaopatrzono w ten sam procesor, który zastosowano wcześniej w modelu Macintosh Portable. Komputer nie posiadał wewnętrznej stacji dyskietek (w dzisiejszych notebookach to już nikogo nie dziwi), którą można było podłączyć przez gniazdo HDI-20. Jako ciekawostkę należy napisać, że PB100 jako jedyny z trójki (100, 140, 170) mógł pracować w trybie SCSI Disk Mode - za pomocą odpowiedniego kabla można było go podłączyc do stacjonarnego Macintosha i korzystać z niego jak z zewnętrznego dysku SCSI.Krótka metryczka komputera:


Z dodatków posiadam:

Floppy do PB100

Zewnętrzną stację dyskietek ze złączem HDI-20


Zasilacz do PB100

Zasilacz.
Powrót do strony głównej