Sinclair QLPo olbrzymim sukcesie ZX Spectrum na rynku domowym Sinclair podjął próbę wyprodukowania taniego komputera dla biura. Zaprezentowany w styczniu 1984 QL "Quantum Leap"(nazwa kodowa ZX-83) na pierwszy rzut oka wydawał się rzeczywiście, zgodnie ze swoją nazwą, krokiem milowym. Był to pierwszy domowy komputer oparty na 32 bitowym procesorze - pokazano go przed słynnym Apple Macintosh. Komputer zaopatrzono w nowy wynalazek Sinclaira - 2 napędy Microdrive (napęd na kasetki z zapętloną taśmą magnetyczną), wielozadaniowy (!) system operacyjny QDOS i SuperBASIC będący rozwinięciem BASICa znanego z ZX Spectrum. Zapowiadana cena - 399,00 funtów była rzeczywiście nieprawdopodobnie atrakcyjna, jak na możliwości komputera.

QL
Nigel Searle z Sinclair Research prezentuje porównanie cen konkurencyjnych komputerów

Komputer zaopatrzono również w dwa interfejsy sieciowe umożliwiające (w teorii jak się później okazało) podłączenie dwóch innych QLi lub ZX Spectrum.
Ale pośpiech przy jego wprowadzeniu okazał się zgubny. Maszyna była niedopracowana i bardzo zawodna.

Sinclair QL
Mój zestaw jest typowy: komputer, instrukcja i komplet microdrive.

Sinclair rozpoczął sprzedaż QL w momencie, gdy komputer tak naprawdę nie był jeszcze gotowy. Rozpoczęto zbieranie przedpłat obiecując dostawy komputerów w kwietniu 1984. Wystąpiły jednak niespodziewane problemy - system QDOS i Super Basic zajmowały razem 48Kb i nie mieściły się w 32Kb ROMie. Początkowy pomysł by dostarczać BASIC na kasetce Microdrive nie sprawdził się - Microdrive'y były dosyć zawodne. Pierwsze egzemplarze QL były więc sprzedawane z dodatkowym 16Kb zewnętrznym kartridżem, później dolutowywano dodatkową kość w środku maszyny. Dodatkowo ROM był wyjątkowo "zabugowany". Pierwsze wersje ROMu (FB i PM) powodowały częste wieszanie komputera i utraty danych. Kolejne - AH (VI 1984) i JM pozwalały już na stabilną pracę. Dopiero w 1985 roku wprowadzono finalną wersję JS, która jako pierwsza pozwalała m.in. na podłączenie dwóch innych komputerów do interfejsu sieciowego QLAN.

QL Psion Suite

Jednym z szeroko reklamowanych zalet QL był dostarczany w komplecie pakiet 4 aplikacji biurowych firmy PSION:
 • Quill - procesor tekstu
 • Abacus - arkusz kalkulacyjny
 • Archive - baza danych
 • Easel - program graficzny Były to programy o bardzo dużych możliwościach (rozwijane zresztą później również na PC), lecz ich wielkość powodowała, że nie mieściły się w RAM i podczas korzystania bardzo często odwoływały się do Microdrive'a, co znacznie spowalniało pracę. Dopiero później przepisano je z C do kodu maszynowego, co ograniczyło korzystanie z napędów.

  Warto też przy okazji wspomieć o tym, że powstało kilka klonów QLa, oferownao również szereg upgrade'ów jak na przykład karty z większą ilością RAM, sterownikami FDD, czy procesorami nawet 040.
  Projekt QL został porzucony przez Amstrada w 1985 roku po zakupie przez niego Sinclaira.

  Krótka metryczka komputera:


  Powrót do strony głównej