Spektr 001Kolejny rzadki komputer radziecki. ZSRR dorobił się sporej ilości różnych klonów ZX Spectrum. Jednak ta maszyna to klon oryginalne radzieckiej myśli technicznej, a mianowicie komputera Radio 86RK. Ta amatorska konstrukcja, której schemat został opublikowny w 1986 roku w kwietniowym numerze miesięcznika RADIO, posłużyła jako podstawa do wyprodukowania kilku różnych modeli komputerów domowych. Najbardziej znanym klonem 86RK była Mikrosza. Spektr 001 jest mniej znany.

Spektr 001
Wraz z komputerem posiadam oryginalną instrukcję - tradycyjnie odbitą na powielaczu

Obudowa Spectra jest większa od Mikroszy - wbudowano w niego zasilacz, klawiatura solidniejsza, jednak na pierwszy rzut oka dużo mniejsze są możliwości rozbudowy - jest tylko jedno dziwne złącze I/O. Nie jestem na razie w stanie uruchomić komputera z prozaicznej przyczyny - brakuje mi kabla TV albo video - wyjścia są dziwaczne i dalekie od standardów.
Komputer w ROMie ma wbudowany monitor kodu maszynowego i proste procedury wejścia i wyjścia. Basic można było wczytać z kasety magnetofonowej.Krótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej