Spectravideo X'Press SVI-738


Czołowy przedstawiciel standardu MSX. W swoim czasie sprzedawany w Składnicy Harcerskiej. Jednak popularność konkurencji (Spectrum, Commodore, Atari) oraz słaby dostęp do oprogramowania nie dał standardowi MSX popularności w Polsce.

Spectravideo SVI-738

SVI-738, pomyślany był jako maszyna "przenośna". Jak na komputery MSX jest znakomicie wyposażony: stacja dyskietek 3,5", zintegrowany procesor video V9938 umożliwiający uzyskanie 80 znaków w wierszu, złącza Centronics i RS-232C.
Dzięki możliwości wyświetlania 80 kolumn komputer mógł pracować pod systemem CP/M.

Spectravideo SVI-738

Zamontowana z tyłu rączka nie tylko ułatwiała przenoszenie komputera, lecz także pełniła rolę klapki maskującej porty i podstawki, dzięki której klawiatura była bardziej ergonomicznie ustawiona.
Niestety na razie nie jestem w stanie sprawdzić, czy mój komputer działa. Kosztował mnie wprawdzie tylko 10 złotych, lecz żul, który go sprzedawał nie miał zasilacza. Sam komputerek nosi ślady dużego zużycia, co nie jest dziwne biorąc pod uwagę napis olejną farbą na odwrocie - "Szkoła Podstawowa nr 176".
Niewiele wiem o standardzie MSX czy MSX2. Podobno SVI-738 jest komputerem nietypowym jak na standard MSX1. Jest mianowicie w zasadzie komputerem w standardzie MSX2, wymaga jedynie drobnych zmian z lutownicą w ręku.
Dla wszystkich zainteresowanych bardzo pożyteczny link:
http://www.faq.msxnet.org/ultmsxfaq.html
Zbiór FAQ dotyczący wszelkich aspektów dotyczących standardu MSX.


Krótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej