Twentieth Anniversary MacintoshKomputer wyjątkowy pod każdym względem. Twentieth Anniversary Macintosh znany także pod swoją kodową nazwą jako Apple Spartacus został zaprezentowany wiosną 1997 roku, a więc w rok po dwudziestym jubileuszu firmy Apple.

Twentieth Anniversary Macintosh

W zamyśle miał być to komputer robiony na specjalne zamówienie, dostarczany bezpośrednio do domu użytkownika i konfigurowany przez przedstawiciela Apple. 28 maja 1997 Apple ogłosiło początek zapisów na maszynę, która miała kosztować bagatela ok. 9000 $. W zamian otrzymywaliśmy prawdziwe dzieło sztuki, oparte na procesorze PPC 603e 250 MHz, wyposażone w CD-ROM, modem, tuner TV/FM i system audio opracowany przez znaną i prestiżową firmę Bose. Klawiatura, znana z Powerbooka serii 3400 wyposażona jest w odłączany trackpad. Ciekłokrystaliczny monitor - również zaadaptowany z Powerbooka, jednak ze względu na brak konieczności oszczędzania energii zastosowano podświetlenie, co powoduje, że obraz jest wyjątkowo ostry i czytelny. Do kompletu dodawano pilota do zdalnego sterowania odtwarzaczem CD. Oferowano również bezpłatny trzyletni support i trzyletnią gwarancję.

Twentieth Anniversary Macintosh

Oto mój Spartacus - numer seryjny MW7451QEB4Z. Jest to najmocniejszy Mac w mojej kolekcji.

Komputer jest powszechnie uważany za najładniejsze dziecko firmy Apple - rzeczywiście design do dziś robi piorunujące wrażenie. Jednak jako sprzęt do pracy borykał się z licznymi kłopotami. Jego cena sklepowa szybko spadła do 2000,00 $, lecz Apple miało kłopoty ze sprzedażą zapasów. Według nieoficjalnych źródeł wyprodukowano 11601 sztuk Spartacusów.
Znany jest nierozwiązany problem "buczenia" głośników Bose'a, co spowodowało akcję Apple polegającą na wymianie uszkodzonych jednostek na komputery G4 (ci użytkownicy, który zakupili komputer w początkowej cenie 7500,00 $ dostali powerbooki G4/400).

Dla wszystkich zainteresowanych strona poświęcona tej niezwykłej maszynie - http://tam.axon.net/spartacus.htmKrótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej