Texas Instruments TI99/4APierwszy domowy komputer z 16-bitowym procesorem. Bardzo udana konstrukcja, w momencie swojego debiutu (VI 1979) jeden z najsilniejszych komputerów na rynku; a warto zwrócić uwagę, że jego debiut wyprzedził takie 8 bitowe komputery jak ZX81 (1981), ZX Spectrum i Commodore 64 (1982). Jego konstrukcja oparta była w głównej mierze na wcześniejszym TI99/4, z szeregiem usprawnień przydatnych na rynku domowym.

Texas Instruments TI99/4A

Komputer wyposażono w interpreter Basic, niestety powolny - było to związane między innymi z tym, że początkowo konstrukcja miała być tylko konsolą i miała być wyposażona w inny procesor, niż ten, który został ostatecznie zastosowany. Texas Instruments dostarczało również zewnętrzny moduł Extended Basic, który został zoptymalizowany i mocno przyspieszony.
TI99/4A był produkowany do 1983 roku, kiedy to ostatecznie przegrał batalię o rynek domowy ze słabszymi lecz tańszymi ośmiobitowcami. Na porażkę miała też wpływ sama polityka firmy, która niechętnie udzielała informacji o architekturze komputera , a także licencji innym producentom na produkcję oprogramowania. Pozostał więc kolejnym przykładem, że nie możliwości sprzętu lecz dostępność oprogramowania świadczy o rynkowym sukcesie komputera.
Sam komputer poza podstawowymi gniazdami - monitor, magnetofon, joystick, kartridż nie oferuje żadnych interfejsów. Posiada jedynie specjalne gniazdo Expansion, do którego można podłączyć szereg firmowych peryferii Texas Instruments.
Podstawowym jest Peripheral Expansion System PHP 1200:

Texas Instruments PEB

Jest to duża i ciężka skrzynka, z własnym zasilaniem, przypominająca klasyczną obudowę desktop, do której wnętrza można zamontować kilka rozszerzeń, stacje dyskietek, twardy dysk.

Texas Instruments PEB

Poszczególne rozszerzenia były sprzedawane w postaci standardowych modułów. Wewnątrz skrzynki jest miejsce na 8 takich modułów:

Texas Instruments PEB

Egzemplarz, który posiadam zawiera w środku:


Krótka metryczka komputera:

Posiadam również sporo dodatkowych akcesoriów:

Texas Instruments Speech sythesizer

Syntezator mowy, podłączany do gniazda expansion (pass through)- Speech Synthesizer PHP 1500


Texas Instruments Printer

Drukarkę termiczną, podłączaną również do portu expansion (również przelotowa) - Thermal Printer PHP 1900 w komplecie z kilkoma rolkami oryginalnego papieru termicznego.


Texas Instruments Joystick

Oryginalną parę joystików na jednym kablu - Joystick PHP 1100


Texas Instruments dodatki

Parę przydatnych dodatków (od lewej):kartridż umożliwiający start systemu ze stacji dyskietek; modulator TV - TV PAL Encoder PHA 2030; moduł umożliwiający jednoczesne podłączenie 3 kartridży.
Posiadam również prawie 200 dyskietek i jeden CD z oprogramowaniem dla TI99/4APowrót do strony głównej