Commodore VIC 20


Pierwszy domowy komputer firmy Commodore i jednocześnie pierwszy tani komputer z kolorową grafiką. Po raz pierwszy zaprezentowany w 1980 roku na targach Computer Electronic Show jako "MicroPET". Dwa lata wcześniej Commodore opracowało układ graficzny VIC-1 (6560), który miał być sprzedawany producentom gier video lecz nikt nie był nim specjalnie zainteresowany. Aby odzyskać pieniądze zainwestowane w jego projekt CBM zdecydował się na stworzenie własnej konsoli do gier korzystając z części uzywanych do produkcji komputerów PET.

VIC-20


Projekt przekształcił się w komputer domowy, który trafił na półki sklepowe w maju 1981 roku w cenie 299,00 $. Był to pierwszy komputer, który przełamał w USA barierę 300 dolarów.
Sam komputer ma wiele z konsoli do gier. Wbudowano port joysticka, który potem stał się standardem w tego typu konstrukcjach, a także port kartridża, dzięki któremu można było także rozszerzyć pamięć komputera aż do 32Kb. W komputerze zastosowano ten sam mikroprocesor 6502 oraz ten sam Basic, co w serii Commodore PET. Dlaczego nazwano go VIC-20 ? Tak naprawdę owe "dwadzieścia" nic nie znaczy.. Michael Tomczyk, szef projektu, uważał, że samo VIC brzmi jak kierowca ciężarówki, a 20 wydało mu się przyjaznym numerem..
Sam komputer pojawił się najpierw pod koniec 1980 roku w Japonii pod nazwą VIC-1001, a dopiero w maju 1981 zadebiutował w USA. Należy też zwrócić uwagę na niemiecki klon Commodore VC 20. Czemu VC? Po pierwsze VolksComputer "komputer dla ludu", a po drugie VIC w języku niemieckim czyta się "fik" co oznacza to samo, co w angielskim "fuck"..
Komputer, produkowany do 1985 roku, odniósł duży sukces i w szczytowym okresie z taśm produkcyjnych schodziło ponad 9000 sztuk VIC-20 dziennie. Był też pierwszym komputerem, którego łączna sprzedaż przekroczyła milion sztuk. Aż pewnego dnia pojawił się potężny następca.. Commodore 64Krótka metryczka komputera:

Do komputera posiadam parę akcesoriów:

Commodore VC-1541


Stację dysków VC-1541, pasującą oczywiście też do C64. Egzemplarz, który posiadam ma z przodu po prawej stronie jakiś przełącznik. Pewnie ktoś wstawił inną wersję DOSu przyspieszającą odczyt dyskietek. Jeszcze tego nie sprawdziłem.


Modulator TV do VC20

Modulator TV


c2n

Magnetofon Commodore C2N - w dziwnej starej obudowie, gadżet wyprodukowany chyba wcześniej do serii Commodore PET?


VIC-1112

Nie wiadomo czemu firma Commodore wprowadzając komputer VIC-20 zaniechała stosowanego wcześniej w serii PET interfejsu IEEE-488. Moduł VIC-1112 umożliwia podłączenie do VICa licznych urządzeń IEEE-488. Kartridż, który posiadam jest fabrycznie nowy i nigdy nie był rozpakowany z folii!!


Cartridge do VIC

KartridżePowrót do strony głównej