ZX Spectrum 48Klasyczny produkt Sinclaira - ZX Spectrum 48 czyli popularny "gumiak". Swoją niezwykłą popularność zawdzięczał sporym możliwościom i bardzo niską ceną. Dla obniżenia ceny Sinclair oferował również tańszą wersję - ZX Spectrum 16, z mniejszą ilością pamięci.

ZX Spectrum 48

Gumowa klawiatura była niewygodna w użyciu, szybko się wycierała,a poszczególne klawisze miały po 5 znaczeń. BASIC Spectrum był bardziej rozbudowany od Basica np. Commodore 64, lecz wpisywanie kolejnych linijek kodu było utrudnione - trzeba było wyszukać na klawiaturze odpowiedni klawisz generujący słowo kluczowe.
Jednym z lepszych atrybutów ZX48 były jego możliwości graficzne. Osiągana rozdzielczość 256 x 192 pikseli była olbrzymia jak na początek 1982 roku, minusem był fakt, że kolory można było definiować jedynie dla obszarów 8 x 8 pikseli. Widoczne to jest w grach na Spectrum, gdzie poruszający się bohater w dziwny sposób potrafił zmieniać swoją barwę.
Bardzo słaby był dźwięk wydawany przez wbudowany brzęczyk. Debiutujący po ZX Spectrum Commodore 64 ustalił w tym zakresie zupełnie inne standardy. Dopiero kilka lat później w modelu ZX Spectrum 128 poradzono sobie z tą przypadłością.

ZX Spectrum był komputerem chyba najczęściej kopiowanym wśród ośmiobitowców. Powstało bardzo dużo klonów - tych legalnych (Timex), a także bez licencji Sinclaira - na dalekim wschodzie, czy w krajach socjalistycznych.Krótka metryczka komputera:


Powrót do strony głównej